bemutatkozó oldal galéria készítsünk... anyagkezelés néhány szó...
 

 

Az anyag előkészítése és tulajdonságai

 

Az összegyűjtött farokszőrt rendezzük össze, 3-4 helyen kössük meg és először áztassuk ki langyos vízben, hogy a durva szennyeződés lejöjjön róla. Öblítsük ki addig, amíg tiszta víz jön le róla. Végül babaszappannal mossuk nyomkodjuk alaposan át, és langyos vízzel öblítsük addig amíg a szappan és egyéb szennyeződés le nem jön róla. Függesztve, szellős, árnyékos helyen szárítsuk.

A ló sörény és farokszőre olyan felépítésű mint az emberi haj. Pikkelyes szerkezetű. Nedvesség hatására megnyúlik, ha megszárad, visszanyeri eredeti hosszát. Érdemes mikroszkóppal megnézni és összehasonlítani néhány szálat, akkor az anyaghibák is láthatóbbak.

Anyaggyűjtéskor elég, ha kezünket végighúzzuk egy-egy szálon, ha az sima nem lapos, nem egyenetlen, akkor munkára alkalmas lehet. Sok függ a ló fajtájától, ez a fő meghatározó.

Gyűjtés kapcsán vegyük figyelembe a ló életkorát, erőnlétét, egészségi állapotát és nem utolsósorban ápoltságát.

Egy állat farokszőrében változó minőségű szálak vannak. Van vastagabb, vékonyabb, néha előfordul olyan vékony szál is, ami már majdnem a hajszálhoz közelít. Minden szál felhasználható valamilyen formában.

Először a próbadarabok elkészítésekor nem árt, ha a különféle vastagságú szálakat kipróbáljuk, így kitapasztaljuk, hogy mely vastagsággal tudunk szebben, jobban dolgozni. Minél jártasabbak leszünk a lószőrmunkában, annál szélesebb lesz az a skála, amilyen szálakkal dolgozni tudunk. Ehhez kell némi türelem, tisztelet a műfajjal szemben, és az alkotói alázat az anyaggal szemben. Ehhez kívánok mindenkinek sok sikert!

 

Hasznos tanácsok
 

A lószőr szerves anyag, ezért élettartama nem vetekszik a fémekével, de megfelelő odafigyeléssel lényegesen meghosszabbítható.

Ha az ékszereket huzamosabb ideig nem hordják, akkor sajnos a szerves anyagokat kedvelő rovarok (pl. molylepke) kárt tehetnek bennük. Ennek elkerülése érdekében légmentes és tökéletesen zárt csomagolásban tároljuk az ékszereket.

Fémekkel (fém gyűrű, fém doboz…) lehetőleg ne érintkezzenek.
Az élettartam növelése és az eredeti állapot megőrzése érdekében a gyűrűt ne áztassuk vízben (fürdéskor, zuhanyozáskor, illetve kézmosáskor vegyük le), óvjuk a vegyszerektől (pipereszappan, mosószer, mosogatószer, sampon…), mert ezek kiszárítják az anyagot, és ezáltal törékennyé válik. A nyakláncok, karkötők és fülbevalók több nemzedéket is kiszolgálnak. A gyűrű a mindennapos viselés folyamán állandó kopásnak és rongálódásnak van kitéve, ezért sajnos rövidebb élettartamú.
A mindennapos használat folyamán bekövetkező természetes elhasználódás kijavítható, és a gyűrű eredeti állapota visszaállítható.
A fent leírt tanácsok betartása hozzájárul, hogy ezek a szolid és egyedi ékszerek valóban hosszú távú kiegészítői legyenek ruházatunknak.